11 listopad 2011 – Święto Niepodległości

11 Listopada 1918 po kapitulacji Niemiec zakończyła się I Wojna Światowa. Cesarz austriacki Karol I zrzekł się pełnienia funkcji państwowych. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad podległymi jej wojskami. Po 123 latach niewoli na mapy Europy powróciło państwo Polskie. W polskich miastach, w tym także w Brańsku, często przy udziale ludności cywilnej rozpoczęło się rozbrajanie niemieckich żołnierzy. 93 lata później drużyna harcerzy z Brańska złożyła kwiaty i zapaliła ogień pamięci na grobach bohaterów biorących udział w tworzeniu i utrzymaniu niepodległości, po czym odbyła apel przed pomnikiem 500-lecia Miasta Brańsk.

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się o 14:30 na cmentarzu Brańskim. Godzinę później odbył się apel przy pomniku 500 lecia.

Harcerskie obchody Święta Niepodległości nie cieszą się na razie zainteresowanie Brańszan, lecz za to spotkały się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem przypadkowej grupy ludzi z Rzeszowa, którzy właśnie w tym momencie przejeżdżali przez miasto. Okazało się, że była to grupa ludzi zrzeszonych w Podkarpackim Stowarzyszeniu Miłośników Militariów, zajmujących się zbieraniem oraz organizowaniem wystaw i pokazów historycznych. Dowódca grupy po zakończeniu harcerskich uroczystości poprosił o głos i ze wzruszeniem stwierdził, iż na trasie swego przejazdu przez Polskę zobaczyli coś takiego po raz pierwszy i napełniło ich to wielką radością i otuchą. Cała dziewięcioosobowa grupa została zaproszona przez harcerzy do tymczasowej bazy „Na Ogrodowej” na harcerski, gorący bigos i kawę zbożową. Tam przy ognisku i płonących pochodniach kontynuowane były wspólne patriotyczne śpiewy i „Polaków rozmowy”.

Harcerze, choć niechętnie, rozeszli się do domów dopiero po godzinie 19:00.

Oto dokumentacja fotograficzna z tego dnia:

Napisz odpowiedź