22-28.08 VII Podlaski Rajd Śladami V-tej Brygady Wileńskiej.

W dniach 22-28.08 odbył się siódmy już Podlaski Rajd Śladami V-tej Brygady Wileńskiej. Uczestnikami rajdu byli ludzie środowisk patriotycznych z Gdańska, Malborka, Poznania, Wrocławia i Hajnówki. Komendantem rajdu był Pan Bogdan Łabędzki z Hajnówki. Środowisko harcerskie reprezentowały dwie drużyny: 15 WDH „Inka” z Brańska oraz drużyna harcerska z Choroszczy. W tym roku główną bazą rajdu był budynek i teren szkoly w Pobikrach.

Uczestnicy podzieleni zostali wzorem V Brygady Wileńskiej na cztery szwadrony. Każdy szwadron za podstawowe zadanie miał dotarcie pieszo i odwiedzenie 16 wylosowanych miejscowości z terenu pogranicza powiatów Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Wysokie Mazowieckie. Trasę marszruty szwadrony ustalały w oparciu o wręczone mapy. Wszystkie miejscowości miały związek z działalnością V Brygady Wileńskiej.

W ramach szkoleń i współzawodnictwa prowadzone były też zajęcia z samarytanki, strzelectwa, rzutu granatem, ewakuacji rannych. W trakcie rajdu odbyły się dwa spotkania z pracownikami IPN, otwarte dla mieszkańców okolicznych miejscowości.

W dniu 23.08 odbyła się krótka uroczystość w kościele i na cmentarzu w Perlejewie. Odprawiono mszę św. za poległych 18.08.1945 w bitwie w Miodusach Pokrzywnych partyzantów. Na cmenatrzu, na grobach czterech tam poległycg żołnierzy złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości udział wzięły miejscowe władze, oraz władze gminy Grodzisk i powiatu Siematycze.

W dniu 27.08 odbyła się ważna uroczystość – odsłonięcie i poświęcenie krzyża w miejscu w którym został schwytany ostatni dowódca aktywnego oddziału na terenie tej częsci podlasia – dowódca PAS NZW ppor. Kazmierza Krasowski ps. „Głuszec”.

8.09.1953 r. około południa pozystkany przez bezpiekę agent – Franciszek Szmurło ps. „Kłos” umówionym sygnałem powiadomił bezpiekę, że „Głuszec” wraz z jednym partyzantem przebywa w kryjówce. Kilka godzin później schron leżący na skraju lasu w pobliżu miejscowości Krynki Jarki otoczony został przez siły UB i MO. Towarzyszący „Głuszcowi” Arkadiusz Michalak ps. „Orlik” starał się przerwać obstawę rzucając w stronę okrażających granat. Został postrzelonym, zginął na miejscu. „Głuszec” po silnym ostrzale i obezwładnieniu gazem ujęty został żywcem. Osadzono go w więzieniu, wydano wyrok śmierci, który wykonano 29 grudnia 1954 r. o godz. 20:20 w Więzieniu Karno-Śledczym w Białymstoku

W imieniu Kurii Biskupiej msze odprawił i krzyż poświęcił prokurator kurii biskupiej – ks Piotr Jurczak.

Zakończenie rajdu odbyło się w Narewce – rodzinnej miejscowości „Inki”.  O godzinie 17:00 odprawiona została msza św w miejscowym kościele w intencji śp. Danuty Siedzikówny oraz żołnierzy V Brygady Wileńskiego. Liczne delegacje środowisk patriotycznych z terenu województwa podlaskiego złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniki „Inki” koło kościoła. Nasza drużyna odnalazła natomiast grób babci i siostry „Inki” oraz dowódcy miejscowego oddziału ps. „Konus”. Po mszy, na scenie ośrodka turystycznego wręczone zostały nagrody i upominki dla uczestników rajdu. Całość okraszona została występami Pana Andrzeja Kołakowskiego z Gdańska i zespołu historyczno-patriotycznego Forteca. Całość zakończyła się około godziny 20. Niestety nie można było zauważyć zainteresowania ani radości z powodu tych uroczystości ze strony mieszkańców Narewki.

 

1 komentarz do "22-28.08 VII Podlaski Rajd Śladami V-tej Brygady Wileńskiej."

  1. 26 lipca 2019 - 11:21 | Link

    Moim zdaniem takie rajdy najwięcej pokazują

Napisz odpowiedź